Εργαστήρι: «Εξαρτήσεις σε έναν κόσμο που αλλάζει»

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης (ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ.) του Α.Π.Θ. διοργανώνει ένα βιωματικό εργαστήριο που απευθύνεται σε φοιτητές/ριες που επιθυμούν να διαπραγματευτούν τις αντιλήψεις τους σχετικά με εξαρτητικές συμπεριφορές. Ερωτήματα που θα μας απασχολήσουν είναι η θέση που έχουν οι ουσίες στη σημερινή εποχή, πώς γίνονται αντιληπτές από τους νέους ανθρώπους, πόσες και ποιες μορφές μπορεί να πάρει η εξάρτηση, πώς προστατεύω τον εαυτό μου και πώς σχετίζομαι με «σημαντικούς άλλους» που φλερτάρουν ή ζουν με εξαρτήσεις.
Εισήγηση: Γεωργία Ασλανίδου, Ψυχολόγος ΟΚΑΝΑ, Συστημική Θεραπεύτρια, MSc, PhD
Οργάνωση: Δήμητρα Συμεωνίδου, Ψυχολόγος ΚΕ.ΣΥ.ΨΥ. ΑΠΘ.
Ημερομηνία: .Τετάρτη, 15 Μαΐου 2019, ώρα: 11.00-14.00
Τόπος διεξαγωγής: Κέντρο Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης (ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ.) στο χώρο της Υγειονομικής Υπηρεσίας στην Κάτω Φοιτητική Λέσχη, Α.Π.Θ.
Η συμμετοχή στις ομάδες είναι δωρεάν. Λόγω της φύσης του εργαστηρίου, οι συμμετοχές θα είναι περιορισμένες και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.
Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στο:
Πληροφορίες: ΚΕ.ΣΥ.Ψ. Υ. 2310 992643.