Εργαστήρι: «Εξαρτήσεις σε έναν κόσμο που αλλάζει»

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης (ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ.) του Α.Π.Θ. διοργανώνει ένα βιωματικό εργαστήριο που απευθύνεται σε φοιτητές/ριες που επιθυμούν να διαπραγματευτούν τις αντιλήψεις τους σχετικά με εξαρτητικές συμπεριφορές. Ερωτήματα που θα μας απασχολήσουν είναι η θέση που έχουν οι ουσίες στη σημερινή εποχή, πώς γίνονται αντιληπτές από τους νέους ανθρώπους, πόσες και ποιες μορφές μπορεί να πάρει η εξάρτηση, πώς προστατεύω τον εαυτό μου και πώς σχετίζομαι με «σημαντικούς άλλους» που φλερτάρουν ή ζουν με εξαρτήσεις.

Ομάδες Αυτοβοήθειας/Αλληλοβοήθειας για ανθρώπους με χρόνιες παθήσεις: Τρόπος Λειτουργίας – Βασικά Βοηθητικά Χαρακτηριστικά

Το ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ. του Α.Π.Θ. σε συνεργασία με το Πρόγραμμα Προαγωγής Αυτοβοήθειας του Α.Π.Θ. και την Επιτροπή Κοινωνικής Πολιτικής του Α.Π.Θ. διοργανώνουν βιωματικό σεμινάριο με τίτλο: